Kiedy przychodzi czas na to, żeby zmienić zawód.

W pracy większość osób spędza większość życia, niekiedy będzie to nawet więcej niż dziesięć na dobę. Dlatego też to, jak się tam czujemy w dużym stopniu się odbija na innych sprawach, wykorzystaniu czasu wolnego czy relacjach z rodziną oraz przyjaciółmi. Ciągły stres i napięcie wpływają bardzo negatywnie również na stan zdrowia danego pracownika.
Jeżeli sytuacja staje się zbyt ciężka, to może nadszedł już czas żeby zastanowić się nad zmianami, czasami trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. W pierwszej kolejności trzeba mieć pewność, czy problemy sprawia szef, u jakiego ma się zatrudnienie, czy to co robi się w pracy. W pierwszym przypadku mówi się o toksycznym pracodawcy, i to u niego właśnie nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość pensji.
Jeżeli natomiast ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich będzie pracować nie potrafi się cieszyć z wykonywanej pracy, to wtedy ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W takich przypadkach przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, brakuje motywacji do dalszego rozwoju i sterowania swoją karierą zawodową.
Jeśli chodzi o pierwszy przypadek przeważnie powinna wystarczyć zmiana pracodawcy, żeby sytuacja uległa poprawie. Przypadek drugi wiąże się ze zdobyciem nowego zawodu, co nie oznacza bynajmniej, że zacząć trzeba będzie wszystko od nowa, a dotychczasowe umiejętności idą w odstawkę. W wielu przypadkach właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bardzo się przydają podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawę części pracowników zapewne będzie budził czas, jaki będzie potrzebny do kompleksowego zmienienia dotychczasowego zawodu. Tu nie ma dokładnie określonych zasad, wiele zależy bowiem od tego, czym się będzie chciało w życiu zajmować. W specjalistycznych zawodach może być nawet niezbędne kilka lat do osiągnięcia biegłości, ale w wielu przypadkach może wystarczyć kilka miesięcy.
Ważnym aspektem jest też to, kto będzie pomagał w ustaleniu swojej przyszłości zawodowej, czy zająć się tym samemu, czy zwrócić się po profesjonalną pomoc. Można się zastanowić nad rozmową z doradcą zawodowym, często także na terenie urzędów pracy można uzyskać możliwość konsultacji zawodowych.