Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie miesiące to poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najniższy od 1991 roku poziom. W październiku wynosiło około ośmiu procent, a spadki widoczne były aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą mieć oni coraz więcej problemów z zatrudnieniem dobrych pracowników.

Z całą pewnością sytuacja tego typu ma miejsce w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od kilku lat ludzie są świadomi tego, że to oni stawiają warunki. Jednak taka sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz to nowych branżach, również w obszarach, w jakich całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowały firmy.

Sytuacja tego typu jest korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz i dla gospodarki, którą pomoże napędzić wzrost wynagrodzeń. Poza tym coraz większą rolę ogrywają różne dodatki, jakimi pracownicy są kuszeni. Zaliczyć do nich między innymi można karty sportowe, opiekę zdrowotną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin.

Co ważne, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż na całym świecie, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w bieżącym roku ogólna liczba osób nie mających zatrudnienia osiągnąć nawet poziom nawet 200 milionów. Główną przyczyną tego typu problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Wbrew opiniom wielu ludzi, technologiczny postęp i coraz większa automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na stopę bezrobocia. Hasła tego typu można usłyszeć już od dwustu lat, a w dalszym ciągu pomimo wykorzystywania dużej liczby najróżniejszych maszyn ludzie nadal są potrzebni. Natomiast faktycznie tak jest, że zaawansowane technologie mogą spowodować wymieranie pewnych zawodów i tworzenie się zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc utrzymać się na rynku muszą inwestować we własny rozwój i nie obawiać się zmian.