Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatni okres czasu to naprawdę dobra sytuacja na rynkach pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie uzyskało najniższy poziom od 1991 roku. W październiku bieżącego roku miało wartość 8,2 procenta, a jakieś spadki widoczne były aż w 14 województwach. Taka sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty ze znalezieniem dobrych pracowników.

Z całą pewnością sytuacja tego typu występuje w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od paru lat pracownicy mają świadomość tego, że to oni dyktują warunki. Lecz dość podobna sytuacja ma ostatnio miejsce w zupełnie nowych branżach, także w obszarach, w jakich całkiem niedawno jeszcze z pracą było bardzo różnie.

Sytuacja tego typu będzie bardzo korzystna nie tylko dla pracowników, lecz i dla całości gospodarki, jaką będzie rozruszał odpowiedni wzrost pensji. Oprócz tego duże znaczenie zaczynają mieć różne dodatki, którymi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład sportowe karty, opiekę medyczną czy też ubezpieczeniowe pakiety dla całej rodziny.

Co interesujące, tendencje w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż na całym świecie, gdzie obserwuje się regularny wzrost bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w roku 2017 ogólna ilość ludzi bez stałej pracy osiągnąć nawet poziom powyżej dwustu milionów. Najważniejszym powodem takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew tezom licznych osób, technologiczny rozwój i coraz większa automatyzacja nie mają dużego wpływu na wysokość bezrobocia. Tego typu hasła usłyszeć już można od dziewiętnastego wieku, a nadal pomimo wykorzystywania wielkiej liczby urządzeń i maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne technologie powodują wymieranie pewnych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z takich też powodów coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku muszą inwestować w swój rozwój i nie bać się zmian.