Dobra praca – zestaw obserwacji ekspertów

Zaprosiliśmy doświadczonego menedżera z markowego vortalu pracy i kariery szukampracy.pl do opracowania komentarza dot. budowania własnego image u rekruterów i headhunterów. Oto sugestie naszego gościa.

CV ma duże znaczenie w procesie naboru kandydatów. Z tego powodu zanim przekażesz własne curriculum vitae pracodawcy, gruntownie je przeanalizuj pod względem ewentualnych niedopatrzeń. Wypada bowiem wiedzieć, że istnieje garść rażących i co gorsza często występujących omyłek w CV. Jakiego typu?

1. Przesadne rozdrabnianie się albo nadmiar ogólników
W trakcie układania curriculum vitae należy odszukać złoty środek. Curriculum vitae nie jest historią naszych losów bądź przydługim elaboratem, dlatego dwie trzecie arkusza A4 w dziedzinie swoich zamiłowań to na pewno przesada. Nie można jednakowoż popadać w inną skrajność, czyli używać zbyt wielu komunałów. Na przykład pisząc o własnym wykształceniu, sensownie jest wskazać dawną uczelnię wraz z danymi teleadresowymi, profil, jaki wytypowaliśmy, oraz termin pobierania edukacji. Tego rodzaju wzmianka jest treściwa i dostarcza pracodawcy określoną wiedzę odnośnie do naszej edukacji. Jeżeli planujemy nadmienić o indywidualnych zainteresowaniach, nie przedstawiajmy ich po przecinku, nie uwzględniajmy także często występujących komunałów typu: lubię czytać (jaki gatunek czytasz najczęściej?), lubię kinematografię (jakie filmy?), lubię muzykę (rozkoszować się muzyką, nucić, grać na gitarze?). Tego typu ogólniki nie zawierają de facto żadnych treściwych informacji o nas. O wiele roztropniej wypowiedzieć się oszczędniej, ale treściwiej, tzn.: lubię książki autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, pasjonuję się filmami Tima Burtona, lubię malować martwą naturę (zdobyłem wyróżnienie w konkursie ……….) itd. Takie informacje udowadniają, że posiadamy bez wątpienia sprecyzowaną wiedzę w pewnej dziedzinie i nasze zamiłowania nie stanowią wyniku czystego przypadku.

2. Zanadto długie curriculum vitae
Notorycznym mankamentem jest także zbyt długie CV. Najlepszą długością jest jedna, co najwyżej dwie kartki A4.

3. Niedobór odpowiedniego formatowania, mało wyrazisty układ tekstu
Układając curriculum vitae, wypada zastosować właściwy układ, który wpłynie na jego klarowność i da taki skutek, iż CV będzie czytelne. Brak tych czynników może skutkować tak, że pracodawca nie zmotywuje się do czytania naszego życiorysu zawodowego.

4. Błędne formatowanie
Poprawnie opracowany dokument to dokument wyrazisty. Stąd pisząc życiorys zawodowy, pamiętaj np., by wdrożyć unormowanie metody zapisywania dat bądź chronologiczne wypunktowywanie wydarzeń. Na bazie obowiązujących reguł musisz również posortować swoje etapy szkolne oraz doświadczenie od aktualnych do najdawniejszych danych. Stroń także od ręcznego formatowania – niedostatek wcięć, ręczne wypunktowania bądź ręczne ustawianie obszaru dokumentu wyglądają wyjątkowo nieprofesjonalnie.

5. Niewłaściwe zdjęcie
Poważnym defektem, który na nieszczęście notorycznie pojawia się w CV, jest nietrafiona fotografia. Aż trudno uwierzyć, iż nieustannie zdarzają się kandydaci zamieszczający w curriculum vitae fotografię z wakacji bądź zdjęcie z drugą osobą. Takie przypadki są nieakceptowalne. Jeżeli nie mamy stosownego zdjęcia odpowiedniego do CV, nie dodawajmy go w ogóle, szczególnie, że nie mamy takiego obowiązku. Przecież o fakcie, czy obejmiemy konkretną posadę, nie przesądzi nasza prezencja, a nasze umiejętności.

6. Uchybienia pisarskie oraz stylistyczne
Curriculum vitae pełne niedociągnięć świadczy o niestaranności, zatem zanim wyślesz bądź wydrukujesz CV, skontroluj, czy jest ono wolne od uchybień. Spróbuj zniwelować pomniejsze literówki, skontroluj przecinki i płynność wypowiedzi.

Autor: strona www