Jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach właściciele firm mają coraz więcej problemów ze znalezieniem odpowiednich ludzi na różne stanowiska, na dzień dzisiejszy taki problem ma około 45 procent firm. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze będzie miała miejsce na całym świecie, a Polska plasuje się sporo powyżej średnich wyników w ogólnej statystyce. Jest to efektem paru powodów i z całą pewnością z takiej sytuacji są mocno zadowoleni sami pracownicy.
Opisywane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy zaczynają mieć firmy działające w różnych branżach, sytuacja tak naprawdę dotyczy wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale też specjalistów oraz inżynierów. Aktualnie można już wręcz powiedzieć o globalnym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, stawiającym wśród poszukiwanych profesji specjalistów IT, to statystyki pokazują co innego. Co prawda znalezienie dobrego specjalisty do działu IT w dalszym ciągu jest trudne, to jednak w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najciężej już od paru lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest ogromnie duża i obejmuje wiele zawodów. Tak więc są poszukiwani monterzy, mechanicy i elektrycy, dużym zainteresowaniem cieszą się także stolarze, hydraulicy oraz osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W każdej z tych branż coraz ciężej jest ze znalezieniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Następną naprawdę mocno szukaną i trudną do znalezienia grupą pracowników są doświadczeni kierowcy, przede wszystkim samochodów ciężarowych i autobusów, a następnie inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przypadły w udziale branży gastronomicznej i usługowej – najróżniejsze hotele oraz restauracje także łatwo mieć nie będą jeśli planują zatrudnić profesjonalne osoby na rozmaite stanowiska.
Aktualnie coraz częściej można zauważyć w licznych branżach wręcz walkę o dobrego pracownika. Przedsiębiorstwa jakie chcą zatrudnić nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc obecni pracodawcy także są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, którymi przede wszystkim będą zwiększone wynagrodzenia.